BSRA Southport

October 25-27, 2019

Here’s a selection of images from the final BSRA National Rally of the 2019 season, courtesy of Terry Brown and Mau.

See Classic Scooterist issue 130 for more images and an event report – on sale November 20, 2019 (subscribers get it a week earlier)

Best of Show: ‘Breaking Rocks in the Hot Sun

LCGB SOUTHPORT CUSTOM SHOW 2019 WINNERS & SPONSORSHIP LIST

A big thanks to all those that supported the event, in particular:
The Trophies & Sponsors – Rob Miller & Affiliated LCGB Scooter Clubs
The Judges – John Ronald, Norman Ronald, Jon Ashford Smith & Darren Ashford
The Show Marshalls who worked all day from 7am until 4pm
The Entrants – 63 scooters were on display (from 70 scooters entered)

TROPHY (sponsor shown in brackets)

BEST OF SHOW (LCGB) *plus £75 cash prize)
Breaking Rocks in the Hot Sun – A152 OVG – Gary Wickham
BEST RIDDEN SCOOTER (East Lothian SC)
Midnight Oil – OIL 4237 – Dave Corbett
SPECTATORS CHOICE (Rob Miller Trophies)
Breaking Rocks in the Hot Sun – A152 OVG – Gary Wickham
BEST CUSTOM LAMBRETTA (Mansfield Monsters SC)
1st: K2 Blue – 404 YUN – Will Aitkin
2nd: Tomcats Forever – CME 374A – Kevin McDonnell
BEST CUSTOM VESPA (Lambretta Chopper Owners Club)
1st: Amazon Warrior – G773 XRT – Michael Kershaw
2nd: Grimly Fiendish – B268 PJA – Alison Phillips
BEST CUSTOM STREET RACER (Selby Moving Targets SC)
1st: Nike Racer – GWC 32H – Sean Pedelty
2nd: Always Dreaming – AUM 19J – Mick Robinson
BEST CUSTOM ENGINEERED SCOOTER (Modrapheniacs SC)
1st: Time Will Pass You By – KLY 68D – Stuart Dean
2nd: Torn Apart – C932 MRA – Simon Rickers
BEST CUSTOM SCOOTER WITH ACCESSORIES (Bark & Growl SC)
1st: GTS Pordoi – SIP
2nd: VNB Glorious Bastard – SIP
BEST CUSTOM CHOPPER/CUTDOWN (Small Faces SC)
1st: Time Will Pass You By – KLY 68D – Stuart Dean
2nd: K2 Blue – 404 YUN – Will Aitkin
BEST CUSTOM LAMBRETTA PRE-1959/Series 1/2 (Derby Central SC)
1st: Model A – KXS 914 – Brian Clough
2nd: Series 2 Florence May – 775 XUF – Steve Brodie
BEST CUSTOM LAMBRETTA SERIES 3/SX RANGE (Leeds Central SC)
1st: Tomcats Forever – CME 374A – Kevin McDonnell
2nd: SX200 – BBD 97E – Nick Colman
BEST CUSTOM LAMBRETTA GP RANGE (Crawley SC)
1st: The Stone Roses – ORP 878M – Adrian Reed
2nd: Phantasmagoria – PNT 715G – Gary Dickenson
BEST CUSTOM LAMBRETTA/VESPA SMALL FRAME (Luna Owners Club)
1st: Model A – KXS 914 – Brian Clough
2nd: Model B – LXS 614 – Mark James Price
BEST CUSTOM VESPA PRE- P RANGE/T5 (Manchester Lyons SC)
1st: VNB Glorious Bastard – SIP
2nd: only 1 entry in this category
BEST CUSTOM VESPA P RANGE/T5 ONWARDS (Manchester Lambretta Club)
1st: Grimly Fiendish – B268 PJA – Alison Phillips
2nd: Revival – D617 BDD – Craig Frost
BEST CUSTOM PAINTWORK (SRP SC Somerset)
1st: Dredd – SKR 459G – Gary Dickinson
2nd: Phantasmagoria – PNT 715G – Gary Dickenson
BEST CUSTOM CHROME/ENGRAVING/PLATING (Frontline SC)
1st: Tomcats Forever – CME 374A – Kevin McDonnell
2nd: Phantasmagoria – PNT 715G – Gary Dickenson
BEST RIDDEN LAMBRETTA (Darlington SC)
1st: Midnight Oil – OIL 4237 – Dave Corbett
2nd: Lucky 7 – MNN 655E – Nick Prince
BEST RIDDEN VESPA (Orgasm Addicts SC)
1st: Apocalyptic Prelude – B403 DGT – Ricky Cruttenden
2nd: Malossi – YG52 FTZ – Nigel Dolphin
BEST RIDDEN LAMBRETTA STREET RACER (Wide Boys SC)
1st: Torque of the Town – MXG 182L – Dene Longstaff
2nd: Lucky 7 – MNN 655E – Nick Prince
BEST RIDDEN VESPA STREET RACER (New Forest SC)
1st: Master Plan – DX51 OAO – Craig Shenton
2nd: Malossi – YG52 FTZ – Nigel Dolphin
BEST RIDDEN ENGINEERED SCOOTER (Bristol LC)
1st: Sin – Y634 RVR – Michael Street
2nd: Lucky 7 – MNN 655E – Nick Prince
BEST RIDDEN SCOOTER WITH ACCESSORIES (Andy Francis Scooters)
1st: Series 2 Li150 – WSV 395 – Rhiannon Donnelly
2nd: NYPD Patrol – JHN 231H – Alan Smith
BEST RIDDEN CHOPPER/CUTDOWN (Scooter Nova)
1st: Old Skool Classic Cut – OJE 62J – Tony M Beeton
2nd: Sin – Y634 RVR – Michael Street
BEST RIDDEN LAMBRETTA PRE-1959/Series 1/2 (First Kick Scooter Collective Morecambe)
1st: Model D – 424 UXV – Brian Clough
2nd: Model B – 162 UYF – Brian Clough
BEST RIDDEN LAMBRETTA SERIES 3/SX RANGE (Stone SC)
1st: SX200 – RRJ 230H – George Revie
2nd: NYPD Patrol – JHN 231H – Alan Smith
BEST RIDDEN LAMBRETTA GP RANGE (Wearside Wanderers SC)
1st: Breaking Rocks in the Hot Sun – A152 OVG – Gary Wickham
2nd: Lucky 7 – MNN 655E – Nick Prince
BEST RIDDEN LAMBRETTA/VESPA SMALL FRAME (Doncaster Hunters SC)
1st: Model B – 162 UYF – Brian Clough
2nd: LDA 150 – 624 UYU – Alan Mills
BEST RIDDEN VESPA PRE- P RANGE/T5 (Smugglers SC)
1st: GS160 – USL 371 – Antony Gotts
2nd: only 1 entry in this category
BEST RIDDEN VESPA P RANGE/T5 ONWARDS (Wisemen SC)
1st: Top Banana Re-peeled – PLM 366W – Darren Simmonds
2nd: Pure Nostalgia – VCD 4Y – Mark Davies
BEST RIDDEN PAINTWORK (Colchester DVLC)
1st: Breaking Rocks in the Hot Sun – A152 OVG – Gary Wickham
2nd: Psychological Damage – TNA 273J – Tufty Betts
BEST RIDDEN CHROME/ENGRAVING/PLATING (SIP)
1st: Midnight Oil – OIL 4237 – Dave Corbett
2nd: GS160 – USL 371 – Antony Gotts
BEST MURAL (Scootermaniacs SC)
1st: Midnight Oil – OIL 4237 – Dave Corbett
2nd: Breaking Rocks in the Hot Sun – A152 OVG – Gary Wickham
BEST AUTO ENGINED SCOOTER (Scooter Restorations)
1st: Spartacus – EGZ 3261 – Thomas Clooney
2nd: The Beats – MF51 MXA – Jon Patterson
BEST VINYL/GRAPHICS  (Crusader Promotions)
1st: Lucky 7 – MNN 655E – Nick Prince
2nd: Gitanes Racer – ABW 26D – Mark Kendall
BEST UNRESTORED SCOOTER (Essex Lambretta Club)
1st: GS160 – USL 371 – Antony Gotts
2nd: Master Plan – DX51 OAO – Craig Shenton
BEST NON-VESPA/LAMBRETTA (Scooter Center)
1st: Triumph Tigress 250 – Brian Crook
2nd: Zundapp Bella – 85 MTM – Brian Crook
BEST INDIAN SCOOTER (A19’s SC)
1st: Breaking Rocks in the Hot Sun – A152 OVG – Gary Wickham
2nd: Midnight Oil – OIL 4237 – Dave Corbett
BEST SPANISH SCOOTER (Wigan Bluebeats SC)
1st: Amazon Warrior – G773 XRT – Michael Kershaw
2nd: Spanish Gold – V-190 353 – Chris Richardson
BEST INDIVIDUAL DISPLAY (Lincoln & Newark Scooter Riders Collective)
1st: Midnight Oil – OIL 4237 – Dave Corbett
2nd: Top Banana Re-peeled – PLM 366W – Darren Simmonds
BEST FIRST-TIME ENTRANT (Keighley SC)
1st: Dredd – SKR 459G – Gary Dickinson
2nd: Series 2 Li150 – WSV 395 – Rhiannon Donnelly
BEST CLUB DISPLAY (Trojan SC)
1st: VMSC
2nd: Flatlanders SC

Comments

comments